Otázky a odpovědi

Odpověď na dopis o rekonstrukci balkonů

Rekonstrukce balkónů a vnitrobloku Kosmova

 

Úřad městské části Brno – Královo Pole

Kancelář starosty

Palackého tř. 59

612 93 Brno

Nájemníci ul. Kosmova

                                                                                                         V Brně ……………….

Věc:   Rekonstrukce balkónů a vnitrobloku Kosmova

Vážený pane starosto,

za nájemníky bytových domů Kosmova 1-11c se na Vás obracíme s žádostí o poskytnutí informací o plánované generální opravě balkónů bytových domů na ul. Kosmova 3-11c. Současně bychom uvítali i informace o průběhu plánované rekonstrukce vnitrobloku Kosmova.

Na konci roku 2013 byla ukončena rekonstrukce garáží ve vnitrobloku ul. Kosmova vč. příjezdové cesty. Předpokládáme, že by plynule měla navázat  rekonstrukce celého vnitrobloku dle projektu, který nám byl předložen na jednání s nájemníky v KC Semilasso cca před rokem.  Chtěli bychom se informovat, v jaké fázi projektové připravenosti se akce nachází a zda se započne se stavebními pracemi ještě tento rok. Úprava vnitrobloku je nám nájemníkům slibována již několik let a máme obavu, aby se projekt opět neodložil.  Blíží se nové volby a není záruka toho, že nové vedení radnice bude v záměru rekonstrukce vnitrobloku Kosmova pokračovat. Situace ve vnitrobloku je již několik let neutěšená a to s ohledem na  hromadění odpadu a taktéž se sem stahují bezdomovci a jiní hůře přizpůsobiví občané.

Ohledně problematiky generální opravy balkónu bychom rádi navrhli celkovou výměnu balkonů a to za celobetonové, které jsou i v sousedních domech např. na ul. Božetěchova (viz. příloha). Chápeme rozsáhlost finančních nákladů, jen připomínáme, že objekt byl postaven v roce 1958 a zábradlí nebylo dosud měněno,  byly prováděny pouze provizorní opravy balkónů, neustálé nátěry, opravy omítek apod., které v celkovém součtu náklady zvyšují. Některé balkony jsou ve velmi špatném technickém stavu a korodováním jak celé konstrukce, tak i úchytných míst se balkóny stávají nebezpečnými. Pouhá provizorní oprava tento stav nezlepší, ta mimochodem proběhla nedávno při zateplení objektu.

Myslíme si, že rozsáhlejší investice vyřeší a i zlevní případné další náklady na opravy.

Dále bychom se rádi zeptali, zda se počítá se obnovou nátěrů okenních parapetů, neboť jsou oprýskané a před nátěrem nebyly řádně ošetřeny, aby byl nátěr trvalejší.

Věříme, že tyto naše podněty budou vyslyšeny a zváženy ve prospěch nejen nájemníků, ale i majitele domu.

S pozdravem

………………………………….

Odpověď z MMB ohledně žádosti o zařazení do privatizace, zaslaná v září 2012

16.05.2012: Otázka: Vážený pane primátore,
nevím kolik spoluobčanů v Brně to cítí tak jako já, že si nemůžeme odkoupit obecní byt do osobního vlastnictví. Vím, že dosavadní prodej bytů měl svůj vývoj. První obecní byty byly prodány z dnešního hlediska za směšnou cenu - zřejmě byty (určené k převodu) byly vytypovány tak, aby to vyhovovalo těm, kdož o tom rozhodovali (Ti už jsou asi nepostižitelní a finančně zabezpečeni). Dnes se nám vyhrožuje, že byty budou prodány za tzv. tržní hodnotu.
Nevím jak Vy to vidíte, ale já ve svém bytě bydlím 50 let a platím čím dál vyšší nájem. Teď mám možná v budoucnu možnost si byt odkoupit za tržní hodnotu?
Není to podvod na poctivého občana? Ti, kdož měli štěstí a mohli si koupit byt za symbolickou cenu - to vlastně vyhráli a přišli si např. dalším prodejem na velké peníze. Myslím si, že je tu pravá doba, kdy někdo (skupina nespokojených občanů) dá k soudu proč jedni si mohli koupit byt za malou cenu a jiní ne - pozdější převody se proveli za nehorázné ceny jen na základě stížností EU.
Podívejte se do Prahy tam prodali takřka všechny obecní byty - proč tak tomu není i u nás?
Proč se nezohlední v ceně převodu bytu jak dlouho tam nájemník dosud bydlel a poctivě platil nájem?
Je to administrativní chyba vedení města, které nic už nechce řešit - asi si svoje byty už výhodně převedli - je to prostě svinstvo do nebe volající.
Nikdo asi dosud neprovedl šetření a kontrolu jak se vybírali byty (domy) určené k prodeji ve vztahu k zainteresovaným odpovědným funkcionářům města - po politické stránce či po stránce případné finanční mafie.
Věřím, že se vám to podaří napravit a udělat rozhodné kroky.
Eva Zelná - Botanická ulice

Odpověď: Vážená paní Zelná,
Zastupitelstvo města Brna svými usneseními postupně do roku 2002 stanovilo seznam bytových domů doporučených k prodeji. Z původního počtu cca 52 tisíc bytů se tak prodej dotýkal zhruba poloviny. Město Brno se nemůže zbavit celého svého bytového fondu, přestože při výhodnosti prodejních cen a pokračující liberalizaci nájemného je na samosprávné orgány města vyvíjen tlak snad od všech nájemníků v domech, které k prodeji určeny nebyly. Domy, které jsou uvedeny na seznamu domů doporučených k prodeji, budou postupně doprodány za ceny stanovené v souladu s Pravidly prodeje, o žádné změně v metodice se neuvažuje. Vše potřebné se můžete dozvědět na stránkách města www.brno.cz, v oddílu Bytového odboru MMB.
Dochází-li k doplnění seznamu domů doporučených k prodeji, který byl finalizován v roce 2002, činí se tak po individuálním prověření předmětných domů. Nejdříve poskytne doporučující stanovisko zastupitelstvo městské části, následně jsou žádosti projednávány v orgánech samosprávy statutárního města Brna, tedy v komisích bydlení a majetkové RMB, v Radě města Brna a definitivní rozhodnutí je v kompetenci Zastupitelstva města Brna. Pokud by některý z 55 zastupitelů města Brna mohl být v rozhodované věci ve střetu zájmů například tím, že v projednávaném domě bydlí, má povinnost tuto skutečnost při projednávání oznámit. Zastupitelé, kteří jsou spjati s projednávanou věcí, o ní nehlasují. Město Brno jako veřejnoprávní korporace má stejná vlastnická práva jako každý jiný subjekt, rozhoduje o případném prodeji svého majetku zcela suverénně v souladu s platnou legislativou, tedy především Zákonem o obcích. Prodej majetku města tedy není nárokovatelný, není zásluhou za placení nájemného a je zcela v kompetenci Zastupitelstva města Brna.
Dle Pravidel prodeje bytových domů jsou ve prospěch nájemníků uplatňovány slevy v takovém rozsahu, že dům je prodáván za 40 % své tržní hodnoty, k tomu je dále poskytována úhrada nákladů na opravu domu do výše 40 % kupní ceny připadající na dům. Doposud bylo prodáno více jak 21 tisíc bytových jednotek, protože však město neplánuje prodej veškerého svého bytového fondu, nelze uspokojit všech původních 52 tisíc nájemců městských bytů. Chápu, vážená paní Zelná, že Vás může mrzet, pokud předmětem privatizace nebude dům, ve kterém bydlíte. Nemyslím si však, že Vás to opravňuje k tomu, abyste pouze na základě svých emocí, bez jakýchkoliv důkazů, osočovala kteréhokoliv zastupitele z mafiánství, protekcionalismu či nekompetentnosti apod. Tak jako Vy, tak i většina z 370 tisíc obyvatel města Brna neměla možnost si za zvýhodněných podmínek zprivatizovat něco z veřejného majetku, přesto bych to nepřisuzoval žádnému zločinnému spiknutí, ale spíše nedostatku štěstí v této oblasti. V případě dalších dotazů, týkajících se bytového fondu, se obracejte přímo na resortního náměstka primátora Ing. Olivera Pospíšila.

Za váš dotaz vám děkuji.
S pozdravem

Bc. Roman Onderka, MBA
primátor města Brna

https://www.romanonderka.cz/ptejte-se.html

 

Reakce na odpověď primátora Onderky paní Zelné z ul. Botanická / viz výše/

Opět se vyhnul odpovědi, proč si Brno potřebuje ponechat dvakrát více bytů než Praha. V druhém odstavci tvrdí, že Brno má 52 000 bytů, z toho prodáno pouze 21 000 bytů, a že o koupi žádají skoro všichni nájemníci. Ale na zasedání MB z 15.05.2012 se jednalo pouze o 4 000bytů, jenž měly být zařazeny do seznamu doporučených bytů a nebyly / to zdaleka nejsou všichni zbývající nájemníci/. Dále tam mluví o bytech nově zařazených do seznamu doporučených bytů / kterých??? / pouze se ví o jednom bytovém domě a to se špatnou statikou u tunelu.

Dobrý den pane primátore,
již dlouhodobě ŽÁDÁME O PRIVATIZACI obecních bytů na ul. Kosmova, Královo Pole.
Až v květnu 2011 ÚMČ Kralovo Pole naši žádost schválilo. Bohužel RMB dne
10.8.2011 / RMB č.R6/34-bod 45/III/ naši žádost zamítla. Do dnešního dne nám
nikdo nebyl řádně schopen odpovědět, z jakého důvodu byl požadavek zamítnut.
Ing Oliver Pospíšil nám sice "vysvětlil" že si byty město nechá ve prospěch Brna

/ ale kdo tvoří Brno? MY, Brňané/. Navíc jeho argument, že jsme privatizaci
špatně
pochopili? Jak je možné, že domy kde bydlí zastupitelé jsou privatizovány? ČSSD měla ve volebním programu pokračování privatizace bytového fondu, který odmítá plnit. Pokud dle pravidel
privatizace splňujeme nad rámec všechny body, je zavádějící, že nám není
vyhověno. Je to diskriminační a cítíme velké pochybení za strany města. Ing
Pospíšil nám doslova s jistým opovržením řekl, že jsme si vytáhli "Černého
Petra". Pravidla by měla platit pro všechny stejná. Dle statistik Ústavu územního rozvoje je Brno ze všech měst v
privatizaci na posledním místě a má nejvíce bytů. Většina nájemníků si tyto
byty
pamatuje ještě z doby majetku vojenského, tudíž náklady vzhledem k vysokému
nájemnému pro město téměř zanedbatelné. Až v roce 2005 byla provedena první
částečná
revitalizace / vzhledem k rozsáhlým závadám není to správné slovo/. Věřím, že
Vaše stanovisko přehodnotíte ve prospěch občanů, kteří Vám s důvěrou dali své
hlasy.

S pozdravem Jadrná Lenka
za KOSMAS BRNO, občanské sdružení,
zastupující téměř 90% nájemníků z ul. Kosmovy a Palackého

Odpověď: Vážená paní Jadrná,
je skutečností, že Zastupitelstvo města Brna neschválilo přeřazení domovních celků na ulici Kosmova do seznamu domů, které budou připravovány k prodeji dle Pravidel prodeje domů, bytů a nebytových prostor. Konkrétně na svém Z6/008. zasedání dne 6. 9. 2011 neschválilo přeřazení domovního celku Kosmova 11 a, b, c a na Z6/015. zasedání dne 15. 5. 2012 přeřazení domovního celku Kosmova 3, 5, 7, 9, 11.
Důvodem, proč se město rozhodlo ponechat si uvedené domy ve vlastnictví, a to i přes žádosti nájemců a souhlasné stanovisko k privatizaci ZMČ Brno-Královo Pole, je skutečnost, že do těchto domů město investovalo nemalé finanční prostředky na jejich revitalizaci. Město nemůže prodat veškerý bytový fond, neboť by tak nemohlo plnit své funkce, vyplývající pro něj ze zákona o obcích. Ačkoliv je mi zřejmé, že tato zpráva pro vás není příznivá, z celoměstského hlediska je však neekonomické prodávat domy, do nichž město investovalo několikamiliónové částky.
Za váš dotaz vám děkuji.
S pozdravem
Bc. Roman Onderka, MBA
primátor města Brna

28.05.2012 Prodej obecních bytů
Otázka: Vážený pane primátore,
v souvislosti s privatizací bytového fondu města Brna se ptám: :Jak je to s privatizací domů resp. bytů v domech, které prošly revitalizací."Náš dům nebyl doporučen k prodeji, v roce 2010 byl kompletně revitalizován. V roce 2011 jsme požádali o odprodej (jedna BJ byla privatizována v roce 1990). MČ prodej doporučila. Proslýchá se, že byl prý vyhlášen Stop stav. A další domy a byty se již privatizovat nebudou. Můžete mi celou situaci ujasnit. Děkuji za odpověď. Martina Palečková

28.05.2012 | Prodej obecních bytů

Odpověď: Vážená paní Palečková,
Zastupitelstvo města Brna rozdělilo v roce 2001 domy na ty, které budou připravovány k prodeji dle Pravidel prodeje domů, bytů a nebytových prostor, a na ty, které si město hodlá ponechat ve vlastnictví minimálně po dobu 15 let. Návrhy na rozdělení domů do těchto skupin podaly jednotlivé městské části, dále se k nim vyjadřoval Odbor územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna, který posuzoval možnost prodeje domů z hlediska platného územního plánu. Je samozřejmé, že do domů nedoporučených k prodeji byly zařazeny ty, kde prodeji brání závazky, které město přijalo či hodlá přijmout.
Od roku 2001 došlo k řadě dílčích změn těchto seznamů domů, a to na základě žádosti většiny nájemců domů a doporučení zastupitelstva městských částí. O změnách seznamu rozhoduje Zastupitelstvo města Brna svým usnesením. Zatím poslední změna seznamu domů doporučených k prodeji byla schválena na jednání ZMB dne 15. 5. 2012, další dílčí změna bude předložena voleným orgánům města pravděpodobně na podzim letošního roku. Zastupitelstvo města Brna dosud nepřijalo žádné usnesení, kterým by zamezilo tomu, aby mohly být další domy do privatizace zařazeny.
Vážená paní,
ve svém emailu píšete kromě jiného o tom, že váš dům byl kompletně revitalizován. Co se týká revitalizovaných domů, město Brno jejich prodej vesměs nedoporučuje. Za situace, kdy město nehodlá prodat veškerý obecní bytový fond (a ve své podstatě ani nemůže, neboť by nemohlo plnit své funkce, vyplývající pro něj ze zákona o obcích), by bylo neekonomické prodávat za sníženou cenu domy, do nichž město investovalo několikamilionové částky.

S pozdravem

Bc. Roman Onderka, MBA
primátor města Brna

 

28.05.2012, Zadlužení města k 31.12.2011
Otázka: Pane primátore,rád bych se zeptal jak vysoké bylo zadlužení města Brna na konci roku 2011, jelikož ve výroční zprávě je stejné zadlužení jako v roce 2010, tedy asi 6,57 mld. Kč. Minulý rok jste říkal že počítate s dluhem 6,05 mld. Kč. Jak jsem zjistil, rozpočet skončil v přebytku přes půl miliardy. Podařilo se tedy tento cíl splnit? Předem děkuji za odpověď

 

Odpověď: Vážený pane Adamče,

zadluženost statutárního města Brna dosáhla k 31. 12. 2011 celkem 5,123 mld. Kč. Oproti původním předpokladům je nižší přibližně o 0,9 mld. Kč. Město se totiž rozhodlo, že poslední část tranše úvěru od Evropské investiční banky v objemu 0,9 mld. Kč přijme až v roce 2012.
Pro potřeby ratingových agentur město k této "přímé" zadluženosti připočítává i poskytnuté záruky či zástavy, jejichž stav (záruky, zástavy movitého majetku) na konci roku 2011 činil 0,431 mld. Kč.

Za váš dotaz vám děkuji.
Bc. Roman Onderka, MBA
primátor města Brna